31 Temmuz 2012 Salı

Fırfırlı Kum Rengi Elbise- The Sand Coloured Dress with Ruffles

Burda dergisinde gördükten sonra yapmak için can attığım, uzun zamandır hayalini kurduğum elbisem tamamlandı. Ama maalesef benim için tam bir hayal kırıklığı… Aslında dergide göründüğü haliyle çok zarif, çok hoş bir elbise. Ne var ki benim üstümde öyle durmadı. Demek kendi bedenime göre model seçmeyi de öğrenmem gerekiyor.

The dress I was patient to sew and dream about for a while after seeing in Burda magazine was completed. However, unfortunately it turned out to be a disappointment for me. In fact the model in the magazine is very elegant and nice. Yet, it didn’t seem like that on me. So I think I should learn to choose suitable model form my body.


Bu  dergideki hali (Sayı: 2012/3, Model: 103):

That’s the model in the magazine. (Issue: 2012/3, Pattern: 103):


Yine de bununla boşuna zaman harcadım diye düşünmüyorum. Bunu dikerken ilk defa yaka farbalası yapmış oldum. Çok zevkliymiş farbala yapmak.
 
Anyhow I didn’t think that I wasted my time with this. By doing so, I had made the ruffles on collar for the first time. It was enjoyable.
 

 
Bu arada mankenimin üzerindeki ilk poz bu. Son zamanlarda işimi kolaylaştıracak bir manken alsam mı diyordum ama nereden alabileceğim konusunda fikrim yoktu. Birkaç Singer bayiinde her bedene göre ayarlanabilen manken görmüştüm ama bir mağaza 700 TL, diğeri de 400 TL fiyat verince vazgeçmiştim. Sonra şöyle bir araştırınca cansız manken piyasasının Dolapdere’de olduğunu öğrendim. 150-300 TL arasında terzi mankenlerinin satıldığı bir mağazadan mankenimi aldık. Normalde Eminönü gibi bir yerde bile hiç görmediğimden ve bu konuda hiç fikrim olmadığından bu konuda benim gibi bilgiye ihtiyacı olanlara yardımcı olmak amacıyla bunu paylaşmak istedim.

Meanwhile this is the first pose on my mannequin. Recently I was thinking to buy a mannequin to ease my work, however I didn’t know where I could buy. I saw it in some Singer shops, but one of them was 700TL, the other was 400 TL. So I gave up buying.  After a while I searched and learned that the centeral market of mannequins is Dolapdere. We bought the mannequin from a shop its range of price was between150-300 TL. Since I didn’t see it in Eminönü and have any idea about it, I wanted to share this information with those who might be in need of this like me.
22 Temmuz 2012 Pazar

Çiçekli Mor Önlük-The Purple Apron with Flowers

Buyurun, bu da diktiğim ikinci hediye önlük takımım. Önlük hemen hemen aynı, sadece cep kısmı ve piko deseni farklı. Değişik bir şey denemiş olmak için cebi böyle büyük ve önde yaptım. Kırmızı önlükteki cepler daha sevimli olsalar da bu da fena değil bence.İşte önlüğüm:

Here it is, this is the second kitchen set as gift I sewed. The apron is almost same, only the pocket and picot designs are different.Since I want to try something different  I made the pocket big and fixed on front part. Even though the ones on the red apron were cuter, this was also nice.Here is my apron:


Bu sefer farklı bir piko deseni kullandım. Bence öteki daha güzeldi.

This time I used a different design for picot. I think other one was more beautiful.


Yine önlüğün yanında firın eldiveni, fırın için bez ve iki parça mutfak bezi yaptım. Bu seferki eldiven çok güzel oldu. Çok sevdim.

With the apron, I again sewed an owen glove, kitchen swob and two linens. This glove became awesome. I loved it.

18 Temmuz 2012 Çarşamba

Çiçek Desenli Kırmızı Önlük- The Red Apron with Flower Patterns

Ta ta tamm! İşte bir önceki yazımda yapacağımı söylediğim işim. Birkaç hediye çantadan sonra şimdi de sırada hediye önlükler var. Bunların verileceği kişiler yaşça daha büyük. O yüzden daha ağır görünen önlükler olmalılar. İşte önlük:

Yes… Here comes the work I said I’d make in the previous post. After a few bags as gift, there are some more aprons like that . The receipent folks are older. So these aprons should seem more mature. Here is the apron:


Piko desenlerini çok sevsem de kıyafetlerde kullanamıyorum. Ama mutfak malzemesinde güzel olur dedim. Göğüs kısmına piko yaptım. Aynı şekilde ceplerde de piko var.

Although I like picot, I can’t use it on clothes. However, I thought it would be nice on kitchen stuff. I made picot on its front part. There are also picot on pockets.Ayrıca bu sefer sadece önlükle sınırlı kalmadım. Yapmışken şöyle bir mutfak seti olsun dedim. Bir mutfak bezi, bir fırın eldiveni ve yine fırın için bir bez yaptım. Aslında bence bunlar sadece süs oldu. Sonuçta kumaş teflonlu olmadığı için herhalde sıcak bir şeyle temas ederse yanar. Hediyeleri verirken bu yönde uyarılarımı da bildireceğim.

Besides I didn’t limit myself with only an apron. I thought that it should be a complete kitchen set. So I sewed a kitchen swob, an owen glove and a linen for owen. In fact I think they are just decorative stuff. Since the fabric isn’t made of teflon, it can burn on the touch of hot content. Giving the gifts, I’ll warm them about this.


Eldivenin baş parmak için olan kısmı çok komik görünüyor. Ama bu ilk deneme, o yüzden çok kızmadım kendime. Eldiveni yaparken iki ayrı parça halinde diktim, sonra birlikte diktim ve döndürdüm.

The thumb part of the glove seems so funny. But it is the first try, so I am not angry at myself. I sewed two parts seperately, then fixed them together and made it inside out.
14 Temmuz 2012 Cumartesi

Yakında...- Coming Soon...

Tatilden döndük sonunda. Her şey çok güzeldi, çok dolu dolu bir tatildi ama ben yine de dikiş dikmeyi çok özledim. Şimdi elimde tatile çıkmadan evvel aldığım bu kumaşlar var. Yakında bunlarla karşınıza çıkacağım. Bakalım ne hale gelecekler?

We returned home eventually. Everything was very good, it was a great holiday neverthless I missed sewing very much. I have these fabrics I’ve bought before going on holiday. Coming soon, I’ll be here with the stuff out of them. Let’s see how they will be.10 Temmuz 2012 Salı

Pembe Fisto Elbise- The Festoon Pink Dress

Herkese Datça’dan merhaba. 1 Temmuz’da çıktığımız tatile son hızıyla devam ediyoruz. Tatil tabii ki güzel; bol bol yüzüyorum, geziyorum, yiyorum, içiyorum. Gündelik hayata bir mola verdik yani ama bloğa mola vermek yok asla. Size yola çıkmadan hemen önce dikmeyi tamamladığım pembe fisto elbisemi göstermek isterim. Hi to all from Datça. Our holiday started on the first of July is going on at its top speed. Of course, holiday is beautiful; spending all my time by swimming, eating and drinking. We gave a break to daily routine however no break to updating my blog. I want to show my pink festoon dress I’ve completed just before setting off.
Model yine Burda’dan. (Sayı: 2012/3, Model: 106C) Kumaşım da çok güzel bir kumaş, yine Cuma pazarından. The pattern is again from Burda magazine. (Issue: 2012/3, Pattern: 106C) The fabric had good quality and again from bazaar.
Bu sefer büzgü yapmak hiç zor olmadı.Hem de çok düzgün oldu.It was easy to astringe the fabric this time. It was also very proper.


Bu da üstümdeki hali.That’s how it is on me.
BuNLar Da VaR!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...