28 Ekim 2012 Pazar

Bayram ve Haki- Bairam and KhakiÖncelikle, biraz geç olsa da, herkesin bayramını kutlarım. Umarım hepiniz sevdiklerinizle güzel, keyifli ve bol muhabbetli bir bayram geçirmişsinizdir.
First of all, even it is a bit late, I congratulate your Bairam. I hope all of you had a joyful, nice and lovely Bairam with your belovings.

Gelelim şimdi yeni diktiğim elbiseme. Çok ara verdiğimin farkındayım ama bunun sebebinin kesinlikle benim tembelliğim olmadığını söylemeliyim. Maalesef okul döneminin başlamasıyla birlikte dikişe zaman bulamıyorum. Şu bir ay içinde sadece son iki haftada bulabildiğim boş zamanlarda bu elbiseyi diktim. Haki ve klasik, Burda’dan (Sayı: 2012/09, Model:114 )
Now let’s talk about my new dress I’ve just sewed. I know I gave a long break however I should say that it’s not because of my laziness. Unfortunately since the term began, I haven’t had enough time for sewing. In this month I barely sewed this dress only in the last two weeks. It’s classical and khaki from Burda (Issue: 2012/09, Pattern: 114)

Sanırım şimdiye kadar diktiklerimin içinde en zor olanı buydu. Mesela ilk defa böyle bir yaka yaptım. Yine kol manşetleri ve ilik açmak da ilk defa yaptığım şeylerdi.
I think this is the most difficult dress I’ve sewed so far. For instance, for the first time I sewed that kind of collar. Again making the cuffs and opening button holes are new things for me.  
Arkanın görünüşü (The appearance of behind side)
Bu elbiseyi yaparken de karşılaştığım iki güçlük oldu. Birincisi makinemin otomatik ilik açma özelliği olduğu halde çalışmadı. Yani iliğin bir yanını yapıyor ama diğer yanını düz dikiş yapıyor. Nedenini anlamadım, servise götüreceğim ama yine de önce size sormak istedim. Acaba ben mi bir hata yapıyorum? İkinci sorun da etek ucunda. Kumaşım biraz kaygan bir kumaş. Ucunu da çok dikkatli diktim ama yine de eğri büğrü görünüyor biraz. Bunu nasıl engellerim? Yine fikirlerinize ve tecrübenize ihtiyacım var.
 I faced two problems while sewing it. Firstly, the automatic opening loops function didn’t work despite the machine having that feature. I mean one side of the loop is done right, however other side is sewed ordinarily. I didn’t understand why, I want to ask your opinion before taking it to the service. Do you think it was my mistake? And second question is about the hemline. The fabric is a bit slippery. Although I made the hemline very carefully, it again became a bit uneven. How can I prevent this? I need your ideas and experience again.

2 Ekim 2012 Salı

Balıklı Çanta-The Bag with the Fish

Son yaptığım çantam. Ne zaman keçeyle bir şey yapmaya kalksam çok çocukça şeyler çıkıyor ortaya :) Keçenin tatlı renklerine dayanamayıp fazla renkli şeyler üretiyorum.
This is the last bag I made. Whenever I try to do something with felt, the result becomes a bit childish. I produce too colourful things since I can't stand very cute colours of felt.  

Keçe parçaların kumaşa dikilmeden önceki hali. The appearance of the felt pieces before being  fixed to the fabric.

Bu da benim Tchibo'dan aldığım setim :)  Here is the set I bought from Tchibo :)
Saplar bir önceki çantamdakiyle aynı. The handles are same with the previous bag I made.
.                                                                                                    

BuNLar Da VaR!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...